- AKTUALNOŚCI
- KONTAKTY
-
POWIAT
- Charakterystyka i położenie
- Historia Powiatu
- Mapa Powiatu
- Turystyka
- Symbole Powiatu
- Władze Powiatu
- Dyżury samorządowe
- Jednostki organizacyjne
- Powiatowe służby i inspekcje
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Inwestycje
- Organizacje pozarządowe
- Zdrowie
- Oświata
- Kultura
- Patronat Starosty Międzyrzeckiego
- Honorowy, Zasłużony Obywatel Powiatu Międzyrzeckiego
-
STAROSTWO
-
Wydziały
- Audytor Wewnętrzny
- Biuro Informatyki
- Biuro Prawne
- Biuro Zarządu i Rady
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów
- Stanowisko ds. zarządzania kryzysowego
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Wydział Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji
- Wydział Finansów
- Wydział Geodezji i Katastru
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- Wydział Komunikacji i Dróg
- Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami
- Wydział Organizacyjny
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- Ochrona danych osobowych
- Kodeks etyki
-
Wydziały
- MULTIMEDIA
-
PROJEKTY
- Projekty
- Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Międzyrzeckim
- Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z obszaru Gminy Międzyrzecz w tym wsparcie dla przedszkola prowadzonego przez Powiat Międzyrzecki
- Termomodernizacja obiektów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: warsztatów szkolnych, budynku kotłowni, budynku szkoły wraz z salą gimnastyczną przy ul. Marcinkowskiego oraz sali gimnastycznej przy ul. Libelta 4 w Międzyrzeczu
- Poprawa warunków edukacyjnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu
- Cyfrowy Powiat
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
- CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Aktualności
Konkurs ekologiczny Jak segregować odpady na Festynie Ekologicznym EKO-WTOREK
Celem festynu było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie postępowania z odpadami, w szczególności w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz podniesienie wiedzy mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, o metodach segregacji odpadów, recyklingu oraz innych metod dbałości o stan środowiska.
Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska przygotował - pod nadzorem Justyny Adamirowicz - konkurs ekologiczny „Jak segregować odpady”, w którym wzięły udział szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i szkoły średnie.
Łączna liczba uczniów biorących udział w Festynie Ekologiczny to 2185 osób (szkoły podstawowe 1200 osób, szkoły gimnazjalne 273 osoby, szkoły średnie 712 osób). Każda szkoła wytypowała jednego przedstawiciela do konkursów wiedzy i grupę trzech osób do zadań zespołowych.
Do udziału w pierwszej kolejności przystąpiły szkoły podstawowe takie jak: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Międzyrzeczu, Szkoła Podstawowa Nr 2w Międzyrzeczu, Szkoła Podstawowa w Brójcach, Szkoła Podstawowa w Kaławie i Szkoła Podstawowa w Bukowcu. Pierwszą konkurencją dla szkół podstawowych była Segregacja Odpadów, która polegała na tym, że należało przyporządkować odpady do czterech pojemników na odpady segregowane: papier (pojemnik w kolorze niebieskim), plastik (pojemnik w kolorze żółtym), szkło (pojemnik w kolorze zielonym) oraz bioodpady (pojemnik w kolorze brązowym). Każdy musiał dopasować odpady do odpowiednich pojemników na odpady, przy czym znalazły się też takie odpady, których nie można było przypisać żadnej grupie, co okazało się dla niektórych uczestników problemem. Do tych odpadów należały: płyta CD, czajnik elektryczny, telefony komórkowe, żarówka. Po zakończonej konkurencji wyjaśniono, że do pojemnika na plastik wrzucane są też odpady metalowe, np. puszki po napojach i puszki po konserwach. Na koniec tego zadania osoby zostały poinformowane, gdzie nie pasujące odpady należy wrzucać bądź oddawać - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddajemy do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub specjalnych pojemników w sklepach.
Drugą konkurencją było ułożenie hasła z nakrętek od butelek z wypisanymi literami, które składało się z dwóch wyrazów. Rozwiązaniem tego zadania było hasło przewodnie festynu: ”SEGREGUJ ODPADY”. Hasło to widniało również na kolorowych balonach rozdawanych najmłodszym uczestnikom festynu. Zakupione balony były w kolorze niebieskim, zielonym i żółtym, co miało również przypominać o kolorach pojemników do segregacji odpadów. W tym zadaniu żadna ze szkół nie miała problemu z rozwiązaniem hasła.
Trzecią konkurencją był Labirynt Żyrafa – tutaj uczestnicy musieli odgadnąć hasło, które brzmiało „SZKŁO” i odpowiedzieć na zadane pytanie : „Do jakiego koloru pojemnika wrzucisz odpad określony powyżej i jakich odpadów nie należy tam wrzucać?”, co nie sprawiło trudności uczestnikom.
Czwarta konkurencja „Kręgle z butelek plastikowych” była grupowa, uczestnicy musieli piłką przewrócić butelki plastikowe wypełnione wodą. Szkołom dopiero za którymś podejściem udało się zbić wszystkie kręgle. Była to chwila relaksu i odprężenia w konkursie ekologicznym. W ten sposób pokazaliśmy uczestnikom festynu, że odpadom można nadać drugie życie, wykorzystać je w inny sposób.
Piątą i ostatnią konkurencją był „Quiz prawda czy fałsz” składający się z ośmiu zagadnień – osoby musiały określić podane zagadnienia czy są prawdziwe czy fałszywe. Największą trudność w tej konkurencji było zagadnienie nr 8 „Zanim wyrzucisz plastikową butelkę po napoju należy zedrzeć z niej folię z napisami”, większość uczestników odpowiedziała, że to „PRAWDA”, zostali oni poinformowani, że prawidłowa odpowiedź brzmi „FAŁSZ” i że nie trzeba zdejmować foli z butelek, gdyż i folia i butelka wykonane są z plastiku.
W wyniku przeliczeniu punktów z wykonanych zadań najlepiej wypadła Szkoła Podstawowa z Kaławy, na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 3 z Międzyrzecza, a trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Brójec.
W drugiej kolejności do konkurencji przystąpiły szkoły gimnazjalne takie jak: Gimnazjum w Przytocznej, Gimnazjum Nr 1 w Międzyrzeczu oraz Gimnazjum Nr 2 w Międzyrzeczu. Pierwszą konkurencją dla szkół gimnazjalnych było rozwiązanie trzech rebusów, których odpowiedzi trzeba było napisać, a brzmiały one następująco: PLASTIK, PAPIER, SZKŁO. Zadanie nie sprawiło żadnej trudności uczestnikom.
Drugą konkurencją była „Segregacja odpadów w praktyce” – zespoły musiały posegregować do odpowiednich worków odpady, co sprawiło nie mały problem, ponieważ w danych odpadach znajdowały się takie przedmioty jak: bateria, butelka po lekach, toner, plastikowe opakowanie z papierowym nadrukiem (które podczas segregacji trzeba było oddzielić) i część uczestników nie wiedziała, gdzie je przydzielić. Baterie, opakowania po lekach i tonery oddajemy do PSZOK-u, baterie zbierane są dodatkowo w sklepach i instytucjach publicznych, a opakowania po lekach i przeterminowane leki w aptekach.
Trzecią konkurencją był Labirynt Żyrafa – tutaj uczestnicy musieli odgadnąć hasło, które brzmiało „ODPAD” i odpowiedzieć na zadane pytanie: „Opisz hierarchię postępowania z odpadami” co nie sprawiło trudności uczestnikom. Wyjaśniliśmy wszystkim, że najpierw należy ograniczać ilość odpadów, potem go odzyskiwać, a na samy końcu utylizować, czyli zagospodarowywać.
Czwartą konkurencją było „Zgniatanie odpadów w postaci butelek plastikowych”, które miało przypomnieć uczestnikom festynu o konieczności zgniecenia odpadów plastikowych przed wyrzuceniem. W tym zadaniu grupy musiały się wykazać szybkością, która z nich jak najszybciej zgniecie urządzeniem do zgniatania butelki plastikowe.
W piątej konkurencji trzeba było jak najszybciej zaznaczyć prawidłową odpowiedź. Na dziesięć pytań uczestnicy mieli problem z ostatnim pytaniem, które brzmiało „Czy butelkę po oleju spożywczym można wrzucić do pojemnika na plastik?” prawidłowa odpowiedź: „Do pojemnika na odpady zmieszane”, a większość uczestników zaznaczyła: „Do pojemnika przeznaczonego na plastik”.
W wyniku przeliczenia punktów z wykonanych zadań najlepiej wypadło Gimnazjum z Przytocznej, drugie miejsce zajęło Gimnazjum Nr 1 w Międzyrzeczu, a na trzecim miejscu znalazło się Gimnazjum Nr 2 w Międzyrzeczu.
W trzeciej i ostatniej kolejności do konkurencji przystąpiły szkoły średnie takie jak: Liceum Ogólnokształcące z Międzyrzecza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - Technikum Nr 2 z Skwierzyny i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Bobowicka.
W pierwszej konkurencji dla szkół średnich było „Rozwiązanie krzyżówki”. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na wszystkie pytania i podać prawidłowe hasło, które brzmiało „SEGREGACJA”. Sporym problemem okazało się pytanie ósme „Odpady wytwarzane przez szpitale, ośrodki zdrowia, itd. zaliczane do opadów niebezpiecznych to odpady....” odp. brzmiała „medyczne” i pytanie dziewiąte „Spalenie odpadów” odp. „utylizacja”.
Drugą konkurencją była „Segregacja odpadów w praktyce”. Grupy miały posegregować przygotowane odpady do odpowiednich worków o kolorach żółty (plastik i metale), zielony (szkło), niebieski (papier) i czarny (odpady zmieszane). Z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie bez większych problemów.
Kolejną konkurencja był Labirynt Żyrafa – tutaj uczestnicy musieli odgadnąć hasło, które brzmiało „REUSE” i odpowiedzieć na zadane pytanie : „Wyjaśnij pojęcie otrzymanego hasła”. Oczywiście hasło „REUSE” oznacza ponowne użycie. Z tym zadaniem również nie było problemu.
Kolejną ostatnią konkurencją było „Zgniatanie odpadów w postaci butelek plastikowych”. W tym zadaniu grupy musiały się wykazać szybkością, która z nich jak najszybciej zgniecie urządzeniem do zgniatania butelek butelki plastikowe. To zadanie bardzo uczestnikom się spodobało.
W wyniku przeliczonych punktów najlepiej wypadł Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku, drugie miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące z Międzyrzecza, a trzecie miejsce przypadło CKZiU -Technikum Nr 2 z Międzyrzecza.
Dla wszystkich szkół, które brały udział w konkursie były przygotowane czterdzieści pięć pytań na wypadek dogrywki. Z tych pytań musiały skorzystać szkoły gimnazjalne i szkoły średnie. Przeprowadzony konkurs ekologiczny „Jak segregować odpady” nauczył uczestników festynu jak prawidłowo postępować z odpadami komunalnymi.