- AKTUALNOŚCI
- KONTAKTY
-
POWIAT
- Charakterystyka i położenie
- Historia Powiatu
- Mapa Powiatu
- Turystyka
- Symbole Powiatu
- Władze Powiatu
- Dyżury samorządowe
- Jednostki organizacyjne
- Powiatowe służby i inspekcje
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Inwestycje
- Organizacje pozarządowe
- Zdrowie
- Oświata
- Kultura
- Patronat Starosty Międzyrzeckiego
- Honorowy, Zasłużony Obywatel Powiatu Międzyrzeckiego
-
STAROSTWO
-
Wydziały
- Audytor Wewnętrzny
- Biuro Informatyki
- Biuro Prawne
- Biuro Zarządu i Rady
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów
- Stanowisko ds. zarządzania kryzysowego
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Wydział Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji
- Wydział Finansów
- Wydział Geodezji i Katastru
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- Wydział Komunikacji i Dróg
- Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami
- Wydział Organizacyjny
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- Ochrona danych osobowych
- Kodeks etyki
-
Wydziały
- MULTIMEDIA
-
PROJEKTY
- Projekty
- Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Międzyrzeckim
- Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z obszaru Gminy Międzyrzecz w tym wsparcie dla przedszkola prowadzonego przez Powiat Międzyrzecki
- Termomodernizacja obiektów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: warsztatów szkolnych, budynku kotłowni, budynku szkoły wraz z salą gimnastyczną przy ul. Marcinkowskiego oraz sali gimnastycznej przy ul. Libelta 4 w Międzyrzeczu
- Poprawa warunków edukacyjnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu
- Cyfrowy Powiat
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
- CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Aktualności
Festiwal! Wsparły nas samorządy
Samorządy wspierają kulturę
Zacznę od pewnej rozmowy, jaką odbyłem z pewnym człowiekiem, przypadkowo zajmującym się kulturą. Ów pan zaczął mi tłumaczyć, dlaczego nie należy w domach kultury promować muzyki Chopina, Wieniawskiego, a już nie daj Boże, Moniuszki. „Nikt tego nie chce słuchać” - uzasadniał. Odpowiedziałem jemu, że Norwida, Słowackiego czy Kochanowskiego też prawie nikt w Polsce nie czyta. Na to ten pan: „ No właśnie! Dziwię się, że to jeszcze się wymaga w szkole”. A ja się zdziwiłem, że ten pan się zdziwił. Dobrze, że samorządowcy mają szerokie horyzonty i zdają sobie sprawę, jak ważna jest kultura danego narodu. Wyraża się to wspieraniem wydarzeń będących promocją polskiej kultury. Tak wydarzyło się w Międzyrzeczu, gdzie od kilku lat organizujemy Spotkania Kameralne. Od trzech lat koncertujemy w gościnnych progach tutejszej Szkole Muzycznej. Lepiej nie mogliśmy trafić. Jak wspomniałem już w tytule, wsparły nas samorządy. Jeden z koncertów sfinansuje starostwo międzyrzeckie, drugi Lubuski Urząd Marszałkowski. Na trzeci z koncertów wydamy środki pozyskane od darczyńcy. O koncertach będą informowały plakaty, które zobaczą zainteresowani zarówno na terenie miasta, jak i na stronach internetowych starostwa, stowarzyszenia „Sauerianum” oraz Szkoły Muzycznej. Tam też będziemy pisać o tych wydarzeniach. Mamy więc pewność, że w Międzyrzeczu usłyszymy łącznie trzy koncerty, o czym poniżej.
Dwa słowa o Dyrektorze Artystycznym festiwalu
Od samego początku funkcję Dyrektora Artystycznego pełni pianista niezwykły, osiągający sukcesy głównie poza krajem. Piotr Szychowski należy do najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Nagrody i wyróżnienia zdobywał już jako dziecko. Potem od 1996 roku uzyskał I Nagrodę i Grand Prix w Koninie, w Ettligen czy Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, W kolejnej dekadzie zdobył III Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, I Nagrody w Rzymie i w Bukareszcie. Swoją wysoką klasę potwierdzał w konkursach w Warszawie, Łodzi i Rzymie. Znakomite wyniki w konkursach zaowocowały licznymi nagrodami zarówno władz wojewódzkich, jak i siedmiokrotnie Ministra Kultury. Wśród prestiżowych stypendiów nie zabrakło tych z Bonn - DAAD i z Berlina. Od 2011 roku prowadzi liczne kursy mistrzowskie w kraju, w Niemczech, w Chinach i we Włoszech i zasiada w jury konkursów pianistycznych. W roku 2010 z okazji 777 – lecia Torunia wystąpił wspólnie z Jose Carrerasem. Mapa występów pana Piotra Szychowskiego obejmuje niemal całą Europę i Azję. Pan Piotr Szychowski od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku i należy do Rady Programowej festiwali organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Tylko w ciągu minionej dekady wspólnie zaprojektowaliśmy kilkadziesiąt koncertów, w tym projekt: „Z muzyką klasyczną pod strzechy”, koncerty okolicznościowe na 11 listopada, kolędy i noworoczne, rocznicę urodzin C. K. Norwida „Gorzki to chleb jest polskość”, „Reszkowie – mistrzowie polskiego bel canta”, „Moniuszko – ku pokrzepieniu serc”, „Brat naszego Boga”.
Patronaty honorowe i medialne
Jak wspomniałem w części pierwszej finansowo wsparły nas samorządy. Dodatkowo pani starosta Agnieszka Olender przychylnie odniosła się do naszej prośby o przyjęcie Honorowego Patronatu nad tym wydarzeniem. W chwili obecnej mamy także patronat medialny radia „Zachód” z Zielonej Góry i „Gazety Powiatowej”, w której będziemy informować nie tylko o koncertach, lecz także o tematach poruszanych w ramach konferansjerki. To ciekawy kawałek dumnej polskiej historii, bo akurat w tej dziedzinie mamy osiągnięcia na miarę światową i trochę wstyd, że o tym nie pamiętamy.