- AKTUALNOŚCI
- KONTAKTY
-
POWIAT
- Charakterystyka i położenie
- Historia Powiatu
- Mapa Powiatu
- Turystyka
- Symbole Powiatu
- Władze Powiatu
- Dyżury samorządowe
- Jednostki organizacyjne
- Powiatowe służby i inspekcje
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Inwestycje
- Organizacje pozarządowe
- Zdrowie
- Oświata
- Kultura
- Patronat Starosty Międzyrzeckiego
- Honorowy, Zasłużony Obywatel Powiatu Międzyrzeckiego
-
STAROSTWO
-
Wydziały
- Audytor Wewnętrzny
- Biuro Informatyki
- Biuro Prawne
- Biuro Zarządu i Rady
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów
- Stanowisko ds. zarządzania kryzysowego
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Wydział Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji
- Wydział Finansów
- Wydział Geodezji i Katastru
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- Wydział Komunikacji i Dróg
- Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami
- Wydział Organizacyjny
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- Ochrona danych osobowych
- Kodeks etyki
-
Wydziały
- MULTIMEDIA
-
PROJEKTY
- Projekty
- Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Międzyrzeckim
- Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z obszaru Gminy Międzyrzecz w tym wsparcie dla przedszkola prowadzonego przez Powiat Międzyrzecki
- Termomodernizacja obiektów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: warsztatów szkolnych, budynku kotłowni, budynku szkoły wraz z salą gimnastyczną przy ul. Marcinkowskiego oraz sali gimnastycznej przy ul. Libelta 4 w Międzyrzeczu
- Poprawa warunków edukacyjnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu
- Cyfrowy Powiat
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
- CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Aktualności
Zachować pamięć o przeszłych pokoleniach
W październiku doszło do wyjątkowego i niespodziewanego spotkania w starostwie międzyrzeckim, kiedy to pan Wojciech Derwich zwrócił się do starosty o wsparcie w ważnej dla niego sprawie – upamiętnienia osób pochowanych na cmentarzu w Kursku. To miejsce szczególne zarówno dla niego, jak i jego bliskiego znajomego, pana Albrechta Fischera von Mollard, który był niegdyś mieszkańcem Trzciela, a obecnie pełni funkcję prezesa stowarzyszenia „Heimatkreis Meseritz”.
Stowarzyszenie „Heimatkreis Meseritz” zrzesza byłych mieszkańców Międzyrzecza i okolic, którzy wyemigrowali do Niemiec, lecz mimo lat spędzonych poza granicami kraju, nadal pielęgnują więzi z międzyrzecką ojczyzną. Niedługo po wizycie pana Derwicha, w starostwie doszło do kolejnego spotkania, tym razem z samym panem Fischerem von Mollardem, który przybył do Międzyrzecza wraz ze swoimi najbliższymi, w tym z dwoma wnukami. Chciał pokazać im miejsce swojego pochodzenia, w którym wciąż pielęgnuje wspomnienia z dawnych lat.
Rozmowy w starostwie trwały długo po zamknięciu urzędu. Tematy były wielowymiarowe – od wspólnej polsko-niemieckiej historii po rodzinne korzenie i wartość jaką jest współpraca. Zarówno starosta międzyrzecki, jak i członkowie stowarzyszenia podkreślali, jak ważna jest pamięć o tych, którzy kiedyś zamieszkiwali ziemię międzyrzecką, oraz jak życzliwie mogą koegzystować różne narodowości, nawet jeśli historia bywa trudna.
W wyniku tych rozmów zrodziły się konkretne plany współpracy. Już od grudnia, kwartalnik wydawany przez stowarzyszenie „Heimatkreis Meseritz” będzie publikował informacje o wydarzeniach i aktualnościach z powiatu międzyrzeckiego. Starostwo zobowiązało się do udostępnienia i przetłumaczenia na język niemiecki wybranych artykułów z lokalnej prasy, co pozwoli byłym mieszkańcom regionu, ich rodzinom i potomkom pozostawać na bieżąco z życiem swojej dawnej ojczyzny.
Z pewnością nie było to ostatnie spotkanie – obie strony liczą na udaną współpracę i dalsze inicjatywy, które będą budować mosty między obecnymi i dawnymi mieszkańcami regionu.